YSK’dan ittifak kararı | Haber sitesi PolitikYol

Resmi Gazete’de yayımlanan YSK kararında, Pazar günü birlikte yapılacak cumhurbaşkanlığı ve 28’inci milletvekili seçimlerine katılma hakkı bulunan siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. , 14 Mayıs karar verdi.

Buna göre, YSK tarafından belirlenen ve ilan edilen seçimlere katılma hakkı bulunan siyasi partiler arasında seçim ittifakı kurulabilir.

İttifak kurarak seçime katılmaya karar veren siyasi partiler, liderlerinin imzalarını da içeren ittifak protokolünü seçim takvimine göre 24 Mart Cuma günü saat 17.00’ye kadar ESK’ya sunacak. Bu tarih ve saatten sonra ittifaka yeni siyasi partiler dahil edilmeyecektir.

İttifak yapacak partiler, seçim takviminde ilan edilen aday listelerini verme sürelerini de dikkate alarak 7 Nisan Cuma günü saat 17.00’ye kadar ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek veya 2014 yılına kadar ittifaktan ayrılabilecek. YSK’ya bildiriyor. aynı dönemde. İttifaktan çekilen siyasi partiler aynı gün saat 18.00’e kadar YSK tarafından ittifak içindeki diğer siyasi partilere bildirilir.

ZAMAN AYARLANDI

Reddedilmesi halinde diğer partiler arasında seçim ittifakı devam edebilir. İttifaktan ayrılma bildiriminin yapıldığı günü takip eden gün saat 17.00’ye kadar ittifak protokolü değiştirilebilir veya iptal edilebilir.

İttifak kurarak seçime katılmayı tercih eden siyasi partiler, oy pusulasında kullanılacak ittifak adını ittifak protokolünde belirleyebilecek.

Siyasi Partiler Kanununa göre kullanılamayan unvanlar ittifak adının tespitinde kullanılamaz ve ittifakın adı dışında işaret, amblem ve logolar belirlenemez.

Birden fazla unvansız ittifak varsa YSK’ya başvuru sırasına göre numaralandırılacaktır. Müttefik siyasi partiler kendi aday listelerini sunacak.

İttifaktaki taraflar, ittifakın protokolünü hukuka aykırı olmayacak şekilde ve YSK’nın belirlediği esasları dikkate alarak hazırlayacak.

İlginizi Çekebilir