YSK’dan Yurtdışı Seçim Çözümü: Pusulalar diplomatik kargo ile taşınacak

YSK’nın yurt dışı sandıklara ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı: Oylar, mühürlü torbalarda THY diplomatik havale/kargo ile taşınacak.

Yüksek Seçim Komisyonu (YÖK), 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde kullanılmak üzere oy pusulalarının yurt dışına taşınmasına ilişkin esasları belirledi.

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, birleşik oy pusulaları paketlenip mühürlendikten sonra Yurtdışı İlçe Seçim Komisyonu’na teslim edilecek. İçinde sandık bulunan diplomatik torbalar, THY tarafından diplomatik kargo/kargo ile gideceği yere ulaştırılacak ve sandık saklama ve taşıma yerlerine ulaştırılacaktır.

Yurt dışında kurulacak sandıklarda kullanılan oy pusulaları, YSK’nın kiraladığı uçaklarla “seçim çantası taşıma komisyonları” veya diplomatik kuryeler ile Türkiye’ye getirilecek. Kiralık uçak, Dışişleri Bakanlığı tarafından atanan diplomatik kurye ile komisyon üyelerini ve YSK’nın görevlendireceği yeterli sayıda personeli taşıyacaktır.

Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, Yurtdışı İlçe Seçim Komisyonuna teslim edilecek, mühürlü paketler burada açılacak ve oylar burada sayılacak.

İlginizi Çekebilir