YSK’lılar deprem bölgesinde | Haber sitesi PolitikYol

Yüksek Seçim Komisyonu (YÖK) üyeleri, yaklaşık 9 milyon seçmenin yaşadığı ve 96 milletvekilinin yer aldığı afet bölgesinde seçimlerin normale dönmesi için alınan tedbirleri ve saha çalışmalarını yerinde inceliyor.

Maraş merkezli 11 ili etkileyen depremler nedeniyle 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan 28. Dönem Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri yeni tedbirlere göre yapılıyor. Seçimlerin tüm illerde yapılmasını sağlamak için çalışan YSK heyetleri, depremden etkilenen illerde detaylı kontroller yaptı.

İlk aşamada, ESK Başkanlığı tarafından atanan heyetler, personelin sağlık durumu, kurum binaları, sandıkların bulunduğu bina ve yapılar, seçim ve kırtasiye malzemeleri, ulaşım ve sistem-teknik altyapısındaki eksiklikleri ortaya çıkardı.

Bu tanımlamalardan sonra eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar yapılmıştır.

YSK mensupları, heyetler tarafından tespit edilen sorunların çözümü için yapılan çalışmalarla tanışmak üzere bölgeye gitti.

Dün yönetim kurulu üyeleri Antep’te inceleme yaptı. Katılımcılar, bugün ve yarın Nurdağı, Islahiyya ve Hatai’de incelemelerine devam edecek.

ESK üyeleri bölgede alınan tedbirleri yerinde görecek, barınma ve oy kullanma yerlerindeki sorunların çözülüp çözülmediği konusunda son durumu değerlendirecek.

YSK Başkanlığı tarafından deprem bölgesine gönderilen 30 kişilik heyet, bölgedeki personelin sağlık durumu, kurum binaları, sandıkların konulduğu bina ve yapılar, seçim ve kırtasiye malzemeleri ile ilgili detaylı inceleme yaptı. , ulaşım ve sistemin teknik altyapısı 11 ilde incelendikten sonra bunların giderilmesi için alınması gereken tedbirler üyelerin bilgisine sunuldu.

İlginizi Çekebilir