Yunanistan’da tren kazası: 32 ölü, 85 yaralı

Yunan devlet ajansı AMNA’nın haberine göre, Larisa kentinin kuzeyindeki Tempi bölgesinde bir yolcu treni ile bir yük treni çarpıştı. Yolcu treninin vagonlarının bir kısmının raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada 32 kişi öldü, 85 kişi yaralandı. Kazanın ardından tren yolcuları otobüsle Selanik, Larissa ve Katerini’ye götürüldü.

Atina’dan Selanik’e giden IC 62 treninde yaklaşık 350 yolcu vardı. Kaza mahallinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

BAKANLIKTAN ŞARTLI MESAJ

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’da meydana gelen demiryolu kazasında hayatını kaybedenlere taziye mesajı gönderdi. Bakanlık yaptığı açıklamada, Yunanistan’da dün gece meydana gelen tren kazasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığının öğrenildiğini üzüntüyle bildirdi. Açıklamada, “Bu trajik kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine, Yunan halkına ve hükümetine başsağlığı, etkilenenlere acil şifalar diliyoruz” denildi.

“KAZA ESNASINDA KONTROL SİSTEMİ ÇALIŞMIYORDU”

OSE Şoförler Sendikası Başkanı Kostas Yenidounias ile Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve ana muhalefetteki SYRIZA lideri Alexis Tsipras da kazanın ardından açıklamalarda bulundu.

OSE Şoförler Sendikası Başkanı Yenidunyaş, tren raydan çıktıktan sonra devlet kanalı ERT’ye yaptığı ilk açıklamada, tren ağındaki eksikliklere dikkat çekerek, “Tren ağında hiçbir şey (otomatik) çalışmıyor, her şey manuel çalışıyor. . Yenidounias, “Tren raydan çıktığı sırada Yunanistan ulusal tren ağındaki kontrol sistemi çalışmıyordu, göstergeler kapalıydı ve ışıklı sinyaller çalışmıyordu.”

Yenidünyas, “Demiryolu ağındaki sorunlar ve eksikliklerin uzun süredir bilindiğini ancak buna rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını” da bildirdi.

ULUSAL DEMİRYOLU AĞI KRİZ SIRASINDA ÖZELDİ

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) kazayla ilgili yaptığı ilk değerlendirmede özelleştirme faktörüne ve demiryolu ağındaki eksikliklere dikkat çekerken, ana muhalefet partisi SYRIZA’nın lideri Alexis Tsipras da sosyal medyadan taziye mesajı yayınladı. KİTLE MEDYA.

Yunanistan’daki ulusal tren ağı TrainOSE, ekonomik kriz sırasında özelleştirildi, İtalyan Ferrovie dello Stato Italiane firması tarafından satın alındı ​​ve Hellenic Train adı altında faaliyet göstermeye başladı.

İSTASYON MÜDÜRÜ VE DERNEK TEMSİLCİSİ İSTASYONA GETİRİLMİŞTİR

Yunan Treni, yolcu trenindeki kesin yolcu sayısı hakkında sabah saatlerine kadar net açıklamalarda bulunmadı. Yunan basınına göre yolcu treni Atina’dan 430 kişi taşıyordu. Larissa’da yaklaşık 80 kişi trenden indi. Geri kalanlar iki trenin çarpışmasına kadar yollarına devam ettiler.

Öte yandan ERT’nin haberine göre, Larisa karakol şefi ve bir Hellenic Train temsilcisi Larissa karakoluna götürüldü. Karakol şefi yaklaşık bir ay önce göreve başladı.

İlginizi Çekebilir